Enerji Depolama Sistemi

Konsept
Uzun yılların Ar-Ge deneyimi ile Mavisis Teknoloji, kesintisiz güç kaynaklarının fiyat avantajı ile solar şarj cihazlarının güneş enerjisi hasadı kabiliyetini yüksek verimlilik, yüksek erişilebilirlik ve güvenilirlik sağlayarak başarıyla birleştirerek MAVİ SOLAR ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİNİ (MAVİ SOLAR EDS) geliştirmiştir. MAVİ SOLAR EDS tıbbi aletler, IT ekipmanı ve diğer AC beslemeli kritik yükler için ciddi sorunlar ortaya koyan düşük voltajlı ve düşük kaliteli şebekelerin sorunlarını aşmaktadır. Bu şekilde şebeke problemleri bir kesintisiz güç kaynağı gibi bir güç elektronik cihazı vasıtasıyla çözülmektedir.

Alçak gerilim şebekesiyle ilgili bir diğer önemli husus da şebekenin erişilebilirliğidir. Orta doğuda şebeke erişilebilirliği %23’ün altında kalmaktadır. Bu açıdan MAVİSİS, ödül kazanan MAVİ SOLAR EDS teknolojisi ile yukarıdaki soruna eşsiz bir çözüm geliştirmiştir. MAVİ SOLAR EDS, düşük kaliteli şebekelerde hem güç kalitesi sorunları hem de fotovoltaik enerji üretimi için kompakt bir güç elektroniği ekipmanı sunar.

Birincil Kaynak Olarak Solar Enerji
MAVİ SOLAR EDS’ye entegre edilmiş yüksek verimli MPPT şarj cihazı sayesinde solar enerji elektrik yüklerini besleyen birincil kaynak olarak kullanılmaktadır. Yeterli güneş enerjisi varsa, MPPT şarj cihazı hem AC yükleri hem de batarya grubunu besleyebilmektedir. Şebeke mevcut değilse, MPPT şarj cihazı ve batarya grubu birlikte AC yükleri kesintisiz olarak besleyebilir.

Hızlı Şarj Özelliği
MAVI SOLAR EDS’de, batarya grubu şarj etme gücü sistem gücüne eşittir. Hızlı şarj etme özelliği fazla solar enerjinin derhal depolanabilmesini sağlamaktadır. Böylece, FV modüllerden elde edilen enerji hasadı en üst düzeye çıkmaktadır. Hızlı batarya grubu şarjı, elektrik hattının uzun saatler kullanılmadığı bölgelerde de avantaj sağlamaktadır. MAVİ SOLAR EDS, şebekenin mevcut olduğu küçük zaman dilimlerinde, batarya grubunu nominal sistem gücü ile şebekeden şarj edebilmektedir.

Şebeke Yokluğunda Çalışmaya Başlayabilme Özelliği
MAVİ SOLAR EDS, “Soğuk Başlatma” özelliği sayesinde herhangi bir şebeke veya jeneratör bağlantısı olmadan batarya grubunu kullanarak çalışmaya başlayabilmekte ve kritik AC yükleri besleyebilmektedir.

Çok Zayıf Işınımda Çalışma Özelliği
MAVİ SOLAR EDS, geniş fotovoltaik giriş gerilim aralığı sayesinde 6W/m2’den başlayarak en düşük ışınım seviyesinde bile solar enerji hasadı yapabilmektedir. Bu koşullarda dahi MPPT şarj cihazı %99,5’in üzerinde olan MPPT verimliliğine sahip olarak çalışmakta ve yüklere en küçük enerji miktarını bile vermeyi sürdürerek ve daha ekonomik bir çalışma ve kısa geri ödeme süresi sağlamaktadır.

MAVİ SOLAR EDS cihazlarında güneş enerjisi hasadı, konut ve ticari çatı uygulamaları için oldukça yaygın olan kısmi gölgeleme koşullarına dayanıklı Global Maksimum Güç Noktası Takip Algoritması ile sağlanmaktadır. Yüksek verimli MPPT algoritması ve çok düşük ışınımdaki çalışma yeteneği sayesinde, solar enerji hasadı her iklim koşulunda devam etmektedir. Sürekli PV üretim yardımıyla, MAVİ SOLAR EDS mümkün olduğunca kendi kendine yeterli bir cihazdır.

Enerji Depolama ve Güç Kaydırma
Depolama sistemi olmadan solar enerjinin kullanılması çok sınırlı olmaktadır. MAVİ SOLAR EDS, depolama özelliğiyle tüketilmeyen fazla solar enerjiyi depolayabilmekte ve bu enerjiyi fotovoltaik üretim olmadığında bile yükler için kullanılabilir hale getirebilmektedir (güç kaydırma). Başka bir deyişle, depolama özelliği kullanıcıyı ışınımdan bağımsız hale getirmektedir. Fazla solar enerji gün ışığında depolanabilir ve elektrik enerjisinin pahalı olduğu yüksek tüketim saatlerinde kullanılabilir. Bu özellikler sayesinde, kullanıcı elektrik fiyatlarındaki artıştan bağımsız olabilmektedir.

Yüksek Verim
MAVI SOLAR EDS, yüksek verimlilikle çalışabilmekte ve kayıp gücü minimum düzeyde tutabilmektedir. Verimlilik, FV girişinden yüklere yaklaşık %96’dır.

MAVİ SOLAR EDS, 80V ila 280V arasında çok geniş şebeke gerilim aralığında ve 44Hz ila 66Hz arasındaki şebeke frekanslarında çalışabilen bir doğrultucu modülüne sahiptir. MPPT şarj modülü, çok düşük ışınınm koşullarında bile doğrultucu modülünün iş yükünü azaltarak yüke güneş enerjisi sağlayabilmektedir. İnvertör modülü, %3’ten küçük THD ile AC yükleri besleyebilir ve %150 yük koşullarında belirli bir süre boyunca çalışabilir. Devamlı aşırı yük koşulları söz konusuysa, inverter modülü kesintisiz olarak AC yükleri sağlamak için statik bypass bağlantısı etkinleştirmektedir. Teknik servis veya bakım gerekiyorsa, bakım by süresi boyunca manuel bypass etkinleştirilebilir ve yükler beslenebilir.