VeriKaydedici_full


PDF_icon

 

 

 

 

 

Sistem Tanımı

Mavisolar veri kaydedici sistem bir Fotovoltaik elektrik üretim santralinin verilerinin kaydedilmesi ve bu verilerin yerinde ve uzaktan izlenmesi amacına yöneliktir. Bu amaçla veri kaydetme ünitesi Fotovoltaik elektrik üretiminin içerisinde yer alan tüm eviricileri RS-422 veri hattı üzerinden, meteoroloji sensörünü ise RS-485 veri hattı üzerinden 15 dakika sıklıkla taramakta ve gerekli tüm verileri ve alarmları kaydetmektedir. Bu veriler ETHERNET veya 3G MODEM bağlantısı üzerinden uzaktaki bir sunucuya aktarılabilmekte ve bu sunucu üzerinde yer alan SQL Server veri tabanında saklanabilmektedir.

 

Evirici Veri Kaydı

GES dahilinde kullanılan her bir evirici için; PV güç, PV gerilim, şebekeye aktarılan görünür güç, şebeke akımı, toplam üretilen enerji, günlük üretilen enerji, evirici haberleşme bilgisi vb. veriler kaydedilerek sunucuya aktarılmakta ve böylece santraldeki her bir eviricinin performansı sürekli olarak takip edilebilmektedir.

 

Bağlantı Kutusu Veri Kaydı

GES dahilinde kullanılan her bir akıllı bağlantı kutusu için; fotovoltaik akım, fotovoltaik gerilim, alarmlar gibi veriler kaydedilerek sunucuya aktarılmakta ve böylece santraldeki her bir akıllı bağlantı kutusuna bağlı panel örgüsünün performansı sürekli olarak takip edilebilmektedir.

 

Meteoroloji İstasyonu Veri Kaydı

GES dahilinde kullanılan meteoroloji istasyonundan alınan; ışınım, hava sıcaklığı, bağıl nem, rüzgar yönü, rüzgar hızı, haberleşme bilgisi vb. veriler kaydedilerek sunucuya aktarılmakta ve bu bilgiler doğrultusunda GES performansı sürekli olarak değerlendirilmektedir.

 

Güç Tahmin Seçeneği

Veri kaydedici ile birlikte kullanılabilen güç tahmin modülü GES dahilinde tek tek evirici modüllerinin üretmesi gereken anlık güç ve günlük enerjiyi yüksek bir hassasiyet ile tahmin etmekte ve ‘’örgü kablolarının kopması’’ vb. nedenlerle yaşanabilecek kısmi bir güç kaybını en kısa sürede ortaya çıkartarak müdahale edilme ve sorunu giderme olanağı sağlamaktadır.

 

E-posta ve SMS ile rapor gönderimi

GES üretim raporu, istenen periyotlarla müşteri tarafından belirlenen adres ve telefon numaralarına e-posta ve SMS olarak gönderilmektedir. Bunu yanında tesiste meydana gelen alarm durumları, veri kaydedici tarafından kaydedilerek müşteri tarafından belirlenen adres ve telefon numaralarına e-posta ve SMS olarak gönderilmektedir.

 

Kısıtlı İnternet Erişiminde Veri Kaydı

MAVİSOLAR veri kaydedicinin internet erişiminin kesilmesi durumunda veri kaydedici, her bir eviriciden ve meteoroloji sensöründen aldığı verileri 3 yıl boyunca kendi üzerinde tutabilmektedir.

 

Model Adı MSVK-001
SDRAM hafıza 512Mb DDR3L 800MHz
Bütünleşik Flash 4 GB, 8 bit gömülü MMC
Besleme 5VDC / miniUSB, USB veya DC jak
Modem USB 3G Modem
HS USB2.0 Client Port Client mod miniUSB
Kurulum Duvar Tipi
HS USB2.0 Host Port A tipi soket, 500mA LS/FS/HS
Haberleşme RS-422, RS-485, Ethernet (10/100 RJ-45)
Koruma Sınıfı IP-20
Boyut (mm) 162 x 91 x 56 (Genişlik x Uzunluk x Derinlik)